ჟენევაში უკრაინასა და რუსეთს შორის მოლაპარაკებები ჩიხში შევიდა - Axios
ჟენევაში აშშ-ის, უკრაინისა და რუსეთის მონაწილეობით გამართული მოლაპარაკებების პირველი დღე ჩიხური ვითარებით დასრულდა. ამ ინფორმაციას Axios საკუთარ წყაროებზე დაყრდნობით ავრცელებს.
ვითარების არსი: უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ პორტალთან ინტერვიუში აღნიშნა, რომ აბუ-დაბიში რუსეთთან ჩატარებული სამხედრო მოლაპარაკებები უფრო პროდუქტიული იყო.
- მისი თქმით, მხარეები ძირითადად შეთანხმდნენ აშშ-ის ხელმძღვანელობით შექმნილ მექანიზმზე, რომელიც დრონების მეშვეობით ცეცხლის შეწყვეტის მონიტორინგს განახორციელებს, თუკი ამ შეთანხმებას მიაღწევენ.
- თუმცა, თუ უკრაინას ასევე სურს პროცესში ევროპული ქვეყნების ჩართვა, რუსები ამის წინააღმდეგი არიან.
- ამავდროულად, პორტალის ინფორმაციით, მაშინ როცა რუსეთისა და უკრაინის სამხედრო დელეგაციებმა სამშაბათს ჟენევაში მიმდინარე მოლაპარაკებებში პროგრესს მიაღწიეს, პოლიტიკური ჯგუფის მოლაპარაკებები "ჩიხში შევიდა."
ჩაშლილად: გამოცემის წყაროებმა აღნიშნეს, რომ ეს რუსული დელეგაციის ხელმძღვანელის, ვლადიმერ მედინსკის პოზიციამ განაპირობა.
- ერთ-ერთმა წყარომ ასევე განაცხადა, რომ რუსები უკმაყოფილებას გამოთქვამდნენ ზელენსკის ბოლოდროინდელი საჯარო განცხადებების გამო და ამტკიცებდნენ, რომ უკრაინის პრეზიდენტი სერიოზულ მოლაპარაკებებს კი არ აწარმოებს, არამედ ცდილობს გაზარდოს თავისი პოპულარობა ქვეყნის შიგნით მოსალოდნელი არჩევნების წინ.
დიდი სურათი: სამმხრივი მოლაპარაკებები ჟენევაში ოთხშაბათს გაგრძელდება. ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს მდივანმა რუსტემ უმეროვმა, რომელიც უკრაინულ დელეგაციას ხელმძღვანელობს ჟენევაში, აღნიშნა, რომ მოლაპარაკებები ფოკუსირებული იყო პრაქტიკულ საკითხებზე და შესაძლო გადაწყვეტილებების მექანიზმებზე.
- ერთობლივი ნაწილის შემდეგ, გუნდებმა მუშაობა ჯგუფებში, სხვადასხვა მიმართულებით გააგრძელეს.
- ასევე გავრცელდა ინფორმაცია, რომ ჟენევაში ჩავიდნენ ბრიტანეთის, საფრანგეთის, გერმანიისა და იტალიის ეროვნული უსაფრთხოების მრჩევლები, რომლებიც უკრაინულ და ამერიკულ დელეგაციებს შეხვდებიან.